Jakie były początki Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dunstable?

Początki polskiej parafii w Dunstable sięgają końca II wojny światowej i obozów Marsworth i Wing Hostels, gdzie w 1948 roku przybyli pierwsi Polscy żołnierze z II korpusu gen. Andersa oraz ich rodziny. Byli to Polacy pościągani z całego świata, wywiezieni przeważnie ze wschodnich stron Polski, którzy przeszli przez cala Rosję – Sybir, a pózniej po amnestii wyszli z II Korpusem generała Andersa, przemierzając Afrykę i Indie. Nie mogli oni wrócić po wojnie do Polski i tak znaleźli się m.in. w Anglii.

W obozie Marsworth po wojnie było kilkaset Polaków – w 1948 roku stworzyli oni pierwsza wspólnotę, która pózniej zapoczątkowała nasza parafie w Dunstable. W jednym z baraków zbudowali kaplice, w której spotykali się na Mszach Świętych; już na samym początku założyli Koło Żywego Różańca. Z biegiem czasu w obozie-parafii zaczęły powstawać kolejne organizacje i grupy, m.in. Komitet Kościelny, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów – SPK, do którego należeli byli wojskowi i ich rodziny. Był również Komitet Rodzicielski, Koło Polek, Sodalicja Mariańska – żeńska, Koło Młodzieży, Koło Ministrantów, oraz Klub Sportowy – piłka nożna z własną drużyną: “Gwiazda Gdyni”, siatkówką, ping-pongiem, oraz Polska Szkoła Sobotnia.

Jako początek naszej parafii przyjmujemy pierwszą Mszę Świętą w kościele pw. Św. Józefa w Luton-Leagrave, odprawioną według zapisków archiwalnych i wspomnień pierwszych parafian prawdopodobnie 26 listopada 1953, oczywiście w języku polskim. Miesiąc pózniej powstał również Komitet Kościelny parafii Luton-Dunstable.

W 1956 roku zlikwidowano obóz w Wing, a w 1961 roku obóz w Marsworth i Polacy zaczęli osiedlać się w pobliskich miasteczkach. Większość przenosiła się do Luton i Dunstable. Ówczesny ksiądz proboszcz prałat Włodzimierz Cieński, oraz ksiądz Marcin Bardel wiedzieli, ze tam, gdzie osiedlało się większość Polaków – tam będzie przyszła polska parafia, która z pomocą parafian sami będą musieli zorganizować. I tak w 1962 roku zakupiono pierwszą polską plebanię przy ulicy Jeans Way w Dunstable, która była miejscem spotkań Polaków. Kilka lat pózniej, dzięki pomocy parafian oraz życzliwości miejscowego proboszcza Irlandczyka z angielskiego kościoła katolickiego w Dunstable, oraz zgody biskupa diecezji, zakupiono od Metodystów kościół przy Victoria Street w Dunstable, który został uroczyście poświęcony przez biskupa Władysława Rubina w 1968 roku.

Już w 1994 roku, dzięki pomocy parafian zamieszkujacych Milton Keynes, udało się wynająć katolicki kościół angielski, gdzie Polacy mogli się spotykać na Mszach świętych w ojczystym języku, nie tylko w Dunstable. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2005 roku do Anglii przybyła nowa fala emigracyjna Polaków. Byli to głównie ludzie młodzi, a wśród nich wiele młodych rodzin, które odnalazły tutaj swoje miejsce, również dzięki dołączeniu się do polskiej parafii, co umożliwiło im wyznawanie wiary w języku ojczystym, duchowy wzrost, jak i wychowywanie swoich dzieci w polskiej tradycji.

Zapraszamy również na stronę internetową poświęconą Marsworth Polish Hostel, opisującą historię życia Polaków i Polskich żołnierzy osiadłych w okolicach Luton Dunstable po zakończeniu II wojny światowej, dostępną pod adresem: marsworth.org.uk/marsworth-polish-hostel